Historia fotografii ślubnej

Fotografia ślubna jest w dzisiejszych czasach bezspornym elementem uroczystości małżeńskiej

 

historia fotografii ślubnej (2)

 

Nie ma wątpliwości, że zalicza się do jednej z wielu odmian fotografii uznawanych za formę artystyczną. Jednak fotograf ślubny nie zawsze miał tyle możliwości do prezentowania swoich kreatywnych zdolności.

Początek fotografii ślubnej datuje się na połowę dziewiętnastego wieku, czyli okres upowszechnienia się aparatów fotograficznych. Z powodu małej popularności tego zawodu, fotografie ślubne wykonywane były przez tego samego fotografa, który oferował inne usługi tego typu. Fotograf ślubny, jako osobny, unikalny zawód wykształcił się zdecydowanie później. Początki nie były łatwe, sprzęt trudny do transportu i przystosowany do zmiennych warunków nie ułatwiał zadania pierwszym fotografom ślubnym. Z powodu tego technicznego ograniczenia, młode pary utrwalane były w warunkach specjalnie przygotowanych przez fotografa ślubnego, najczęściej w jego atelier.

Z tą surową scenerią wiąże się nienaturalność pierwszych ślubnych fotografii

Pary przybierały oficjalne pozy, a zwrócone w obiektyw aparatu twarze pozbawiali jakiegokolwiek wyrazu. Fotograf ślubny podchodził do sesji w sposób profesjonalny, lecz znacznie mniej osobisty, niż mają w zwyczaju współcześni wykonawcy tej profesji.

Zmienił się również powód wykonywania sesji ślubnej

Tradycyjnie była to jedynie część formalności, jaką jest małżeństwo. Zdjęcie, jako coś trwałego, stanowiło namacalny dowód zawarcia związku pomiędzy dwójką ludzi.

Rozwój technologii z czasem sprawił, że fotograf ślubny mógł poddać się wodzy wyobraźni, lub spełnić nietypowe zachcianki osób, które zleciły mu sesję ślubna. Sesji kościelnych, wypraw w plener z aparatem i suknią ślubną, a także podróże odbyte specjalnie z myślą o stworzeniu tej wyjątkowej dokumentacji.

 

historia fotografii ślubnej (1)

 

Kultura popularna – przełom w fotografii ślubnej

Tym przełomowym momentem w fotografii ślubnej były lata dwudzieste i trzydzieste dwudziestego wieku, czyli początek tak zwanej kultury popularnej. Coraz to odważniejsze zdjęcia celebrytów i znanych osobistości wyzwoliły trend, który nie ominął fotografii ślubnej. Tym samym stała się ona narzędziem reklamy, nie tylko samych fotografów, ale i wszystkich produktów (sukien, kwiatów) czy miejsc widocznych na fotografiach.

Obecnie fotograf ślubny rzadko kiedy oferuje inne usługi, przynajmniej nie w tak rozbudowanym zakresie. Wynika to z tego, w jak bardzo złożoną profesję ewoluowała ta działalność na przestrzeni lat. Fotograf musi nie tylko do perfekcji opanować obsługę sprzętu i prace w najrozmaitszych otoczeniach. Musi również potrafić nawiązać dobry kontakt z parą, zrozumieć ją tak dobrze, by zdjęcia były szczere i skłaniające do sentymentalnych wspominek.