Fotografia ślubna – pasja i odpowiedzialność

zdjęcia ślubne, fotografia ślubna

Wielu osobom wydaje się, że robienie zdjęć ślubnych nie jest skomplikowanym zadaniem – wystarczy przecież dobry aparat, a wszystko pozostałe przyjdzie samo, prawda? Oczywiście, specjalistyczny sprzęt jest niezbędny w fotografii ślubnej, jednak nie jest on kluczem do sukcesu. Fotografowie ślubni pracują w ten najważniejszy dzień państwa młodych w nie mniejszym stresie niż ten towarzyszący przyszłym małżonkom. Nie tylko muszą przez całą uroczystość czyhać na dobre ujęcia niczym myśliwi na polowaniu, ale także zdawać sobie sprawę, że na ich barkach spoczywa ciężar uwiecznienia tego dnia z jak najlepszej perspektywy. Fotografia ślubna wiąże się więc z wielką odpowiedzialnością.

Jedyny taki dzień – czego nie pokażą zdjęcia ślubne?

Jeśli jesteś już po ślubie, przypomnij sobie przygotowania do własnej ceremonii – stres, napięcie, milion rzeczy wymagających załatwienia teraz i już. W natłoku wrażeń państwo młodzi często nie potrafią sprecyzować swoich wymagań – chcą jedynie, by zdjęcia oddawały klimat i stanowiły pamiątkę. Te ogólniki zazwyczaj nie wystarczą do stworzenia wizji sesji. Potrzeba więc dużej dozy kreatywności, doświadczenia oraz znajomości topografii miasta, w którym zdjęcia ślubne się wykonuje – np. Poznania czy Bydgoszczy. Warto też pamiętać, że dobry fotograf ślubny to cierpliwy fotograf.

Fotograf ślubny – cień

Jeśli wykonujemy zdjęcia ślubne w trakcie ceremonii i wesela, często zdarza nam się być świadkami intymnych chwil, które każda Para Młoda chciałaby uwiecznić, lecz nie czuć w ich trakcie ingerencji osoby trzeciej. Fotograf ślubny musi mieć umiejętność wtopienia się w tłum gości tak, by nikt nie zwracał uwagi na aparat – aby każda chwila uwieczniona na pamiątkowych zdjęciach ślubnych była jak najbardziej naturalna i pełna emocji, a nie ustawiona specjalnie pod soczewkę aparatu.

Niekonwencjonalne spojrzenie na fotografię ślubnego

Na rynku istnieje bardzo duża konkurencja w dziedzinie fotografii ślubnej. O ile dla wszystkich par młodych jest to dobra wiadomość, bo mogą przebierać w nieskończonej ilości ofert, o tyle dla fotografów ślubnych bywa to utrudnieniem. Oznacza to bowiem, że muszą wyróżniać się z tłumu fotografującego białe suknie i pierwsze pocałunki poprzez specyficzne spojrzenie na zdjęcia ślubne. Może to być charakterystyczny sposób obróbki zdjęć, czy wykonywania sesji – np. w bajkowym stylu. Każdy znajdzie dla siebie grono potencjalnych klientów, zwłaszcza na terenie swojego miasta – czy to Poznań, Bydgoszcz czy Kraków – jednak należy pamiętać, że decydując się na zawód fotografa ślubnego podążamy za swoją pasją, która wiąże się ze sporą odpowiedzialnością.