Czy aparat definiuje fotografa?

Niektórzy ludzie uważają, że fotografia ślubna to przecież szybki, łatwy i przyjemny sposób na zarobek

Przyjemny – owszem, gdyż większość dobrych fotografów ślubnych uważa swoją pracę za pasję i misję, a nie przykry obowiązek. Nie jest jednak tak nieskomplikowany jak mogłoby wydawać się osobie trzeciej. Zawód fotografa ślubnego nie polega na staniu z aparatem i bezsensownym pstrykaniu ujęć tego, co przed obiektywem. Często powtarzanym zarzutem, połączonym ze stereotypem, jest: “to nie Twoja zasługa, to kwestia dobrego sprzętu”. Czy aby na pewno?

Zrozumienie aparatu fotograficznego

Każdy drogi aparat posiada multum różnorakich funkcji, które nie powiedzą kompletnie nic laikowi, który nigdy w życiu nie miał do czynienia z takim sprzętem. Zdarza się, że fotografowie miesiącami lub latami próbują “zgrać się” ze swoim aparatem tak, aby zrozumieć jego budowę i aby był on przedłużeniem ich oka. Muszą nauczyć się dostosowywać jego funkcje do natężenia światła, warunków atmosferycznych, a także do sytuacji.

Fotograf ślubny i jego aparat muszą żyć niejako w symbiozie, żeby odpowiednio szybko móc reagować na ulotne chwile, które chce się uwiecznić. Oznacza to, że potrzeba dużo godzin pracy z danym sprzętem, aby dojść do takiego etapu, gdzie ma się do niego pełne zaufanie.

To dlatego robienie zdjęć ślubnych powierza się profesjonalistom, a nie członkom rodziny lub znajomym (nawet jeśli posiadają drogi aparat) – dobry fotograf ślubny po prostu wie, jak się nim obsługiwać, by zdjęcia ślubne jak najbardziej satysfakcjonowały klientów i spełniały ich wizję.

 

rola aparatu u fotografa (1)

 

Talent i dobre oko

Talent to to, czym powinno definiować się dobrego fotografa ślubnego. I tego każdy z nich zapewne by sobie życzył. Fotografia, również fotografia ślubna, jest sztuką taką samą jak poezja czy malowanie obrazów i opiera się na tych samych zasadach – na intuicji, umiejętności wzbudzania w odbiorcy emocji.

Oczywiście fotografia ślubna, jak każda sztuka, wymaga doskonalenia, doświadczenia, a także kreatywności. Dobry fotograf ślubny musi umieć stworzyć w głowie kompletną wizję zdjęcia w ciągu ułamku sekundy – niektóre chwile godne uwiecznienia są tak przelotne, że bez odpowiedniego wyczucia sprzętu i fotograficznej intuicji nie uda się ich sfotografować. A większość dobrych fotografów ślubnych od razu ma w głowie cały plan na obróbkę i uwydatnienie konkretnych detali.

Fotografia to pasja

Każda osoba z drogim aparatem w ręce może robić zdjęcia, ale tylko niektórzy mogą nazywać się fotografami – i to właśnie ich wybierajmy do tworzenia swoich zdjęć ślubnych.